Do srijede, odnosno najkasnije do četvrtka ujutro, dr. Marko Rađa, ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, dobit će na “svoj stol” popis liječnika obiteljske medicine koji žele svoje pacijente cijepiti protiv COVID-a 19 u svojoj ambulanti, odnosno onih liječnika koji svoje pacijente žele cijepiti u ambulantama posebnih dežurstava koje rade samo vikendom, blagdanom i praznikom, pa su slobodne preko tjedna.
U našoj županiji ukupno su 263 liječnika obiteljske medicine i bit će interesantno vidjeti koliko će njih cijepiti svoje pacijente u svojim ambulantama, a koliko u ambulantama posebnih dežurstava.
– Već su počele pristizati njihove želje i mislim da će rezultat biti podijeljen. Pitate zašto neki žele cijepiti u ambulantama posebnog dežurstva…
Zato što, kažu, oni cijepljenje ne mogu obavljati u svojim ambulantama u redovnom radnom vremenu ili u suprotnoj smjeni kada u ambulanti radi drugi liječnik. Stoga ćemo im omogućiti da cijepljenje obavljaju u ambulantama posebnog dežurstva – govori dr. Marko Rađa.
Takve ambulante posebnog dežurstva postoje na Mertojaku, u Kaštel Sućurcu, Trogiru, Sinju, Imotskom i Makarskoj.
– Oni pacijenti čiji liječnici budu obavljali cijepljenje u tim ambulantama bit će tamo i naručeni – kazuje dr. Rađa.
Zanimalo nas je hoće li se moći dogoditi da neki pacijent iz Splita bude naručen, recimo, u sinjskoj ambulanti posebnog dežurstva.
– Naravno da ne. U Sinju će se cijepiti ljudi iz sinjskog kraja, u Imotskom iz imotskog… Pacijenti iz Splita cijepit će se na Mertojaku, ako njihov liječnik bude tamo obavljao cijepljenje.
No, puno nam je veći problem kako ljude naručivati na cijepljenje u ambulantu posebnog dežurstva. Trebalo bi postojati neko centralno naručivanje ili možda preko aplikacije. To ćemo još vidjeti – kazuje dr. Rađa.
Bude li naručivanje preko aplikacije, mogla bi nastati golema gužva. Većina onih koji se žele cijepiti protiv COVID-a u starijoj su životnoj dobi i pitanje je kako se oni aplikacijama služe.