NA MORSKOM DNU U KORČULI PRONAĐENA CESTA STARA 7000 GODINA

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Novo predavanje u sklopu popularnog arheološkog projekta ‘Šta vi tamo kopate?’ doslovno zaranja u prošlost! U četvrtak, 21. studenog 2024. godine u 18 sati u Staru gradsku vijećnicu na Pjaci stiže izv.prof.dr.sc. Mate Parica sa Sveučilišta u Zadru s najnovijim informacijama o istraživanjima na lokalitetu Soline na otoku Korčula.

U podvodnim arheološkim istraživanjima potopljenog prapovijesnog lokaliteta Soline na otoku Korčuli, arheolozi su otkrili ostatke koji su čak i njih iznenadili. Ispod morske površine, otkrivena je drevna cesta koja je spajala potopljeno prapovijesno naselje s obalom otoka Korčule. Ova kamenim pločama popločana komunikacija široka četiri metra omogućila je povezivanje umjetno stvorenog otoka s kopnom. Radiokarbonskom analizom cjelokupno naselje datirano je na oko 4900 godina prije Krista, što znači da su ljudi hodali ovom cestom prije gotovo 7000 godina!

Ovo je iznimno važno otkriće koje pruža ključne informacije o životu prapovijesnih zajednica na ovom dijelu Jadrana. Lokalitet Soline na Korčuli značajan je iz nekoliko razloga. Prvo, riječ je o naselju na otvorenom, smještenom na umjetno formiranom poluotoku, što je rijetkost u ovom dijelu svijeta. Iako su mnogi neolitički lokaliteti smješteni u špiljama, Soline predstavlja iznimnu vrijednost kao naselje smješteno na obali. Zbog svog specifičnog položaja i prirodnih promjena, poput podizanja morske razine, ovaj je lokalitet sačuvan kao zatvorena cjelina, što omogućuje detaljno istraživanje jedne faze ljudske povijesti. Već sada, kroz prikupljena istraživanja, stručnjaci smatraju Soline kulturnom baštinom svjetskog značaja. Da bi se saznalo više o načinu života tih zajednica, istraživanja na Solinama se nastavljaju, a svaki novi iskop doprinosi boljem razumijevanju povijesti Jadrana, prenosi Dalmatinski portal.

Share.

Leave A Reply