Nepoznati huligan nastavio s ‘napadom’ na katedralu svetog Duje!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

JUTROS

Nepoznati “umjetnik” nastavio je sa svojim radom na katedrali svetog Duje i noćas. Naime, šperploča koja štiti restauratorske radove na uklanjanju postojećeg “crteža” osvanula je jutros išarana identičnim motivom, samo crnom bojom.

Brzom intervencijom gradskih službi novo “djelo” je uklonjeno, točnije, prebojano je bijelom bojom.

JUČERAŠNJI DOGAĐAJI

Katedralu svetog Duje u noći između utorka i srijede oskvrnuli su nepoznati vandali koji su modrom bojom išarali cijeli jedan antički zid na južnoj strani nekadašnjega Dioklecijanova mauzoleja.

Iako još nije službeno potvrđeno, navodno su koristili uljanu boju dok su na spomeniku nulte kategorije zaštićenom od UNESCO-a crtali nešto što nalikuje pokušaju bilježenja sjena od ograde i biljaka koje u ranim jutarnjim satima padaju na antički kamen.

– Sinoć sam crkvu zatvorio nešto prije 21 sat i uključio alarm. Smrknulo mi se kad sam vidio ovo jutros u pet i pol. Počeo sam pipati misleći da je to lagana pitura koja će se oprati, no ovo je uljana boja. Vidio sam da je cijeli kontejner bio pun platna, barem su imali kulturu, ako se to tako može nazvati, pa nisu puno šporkali po podu. Ne znam kome bi to palo na pamet napraviti – kazao nam je o tom vandalizmu Ivica Braco Crnogorac, katedralni noncul, dodajući kako je na njegov poziv brzo stigao dr. Radoslav Bužančić, šef splitskih konzervatora, koji mu je kazao kako će taj crtež vjerojatno trebati uklanjati laserom, što je skup proces.

Od naših konzervatora nismo dobili odgovor, već od nadležnog Ministarstva kulture.

– Tijekom noći ili ranog jutra 1. kolovoza nepoznati počinitelji izvršili su devastaciju-slikariju modrim bojama na jugoistočnom dijelu periptera (postamenta) splitske katedrale. Po dojavi, policija i djelatnici Konzervatorskog odjela obavili su očevid te je obrada u tijeku. Predmetnu devastaciju uklonit će tvrtka koja ima gradsku koncesiju za uklanjanje grafita – kratko su poručili iz resorne administracije.

Na mjestu nezapamćenog napada na taj dio splitske baštine zatekli smo restauratore iz tvrtke koju je angažirao splitski Konzervatorski odjel.

– Napravit ćemo sonde i vidjeti na koji način će se boja skidati, bez toga i kemijskih analiza ništa ne možemo znati o samom načinu uklanjanja. Svakako će se odabrati najbolja restauratorska metoda da ne dođe do oštećenja kamena. Ovo je baš vandalizam – poručila je jedna od restauratorica.

Podsjetimo, carev mauzolej izgrađen je početkom četvrtog stoljeća, a sredinom sedmog stoljeća pretvoren je u katedralu. Neshvatljivo je što su počinitelji htjeli postići bilo kakvom “intervencijom” na takvom važnom spomeniku i simbolu Splita.

– Ne volim koristiti riječ katastrofa, ali ovo tako možemo okarakterizirati. Nečuvena devastacija, nikad tako nešto nismo doživjeli u takvoj količini, na tako prevažnom spomeniku. Zaista neizmjerna i neprocjenjiva šteta. Bilo kojom metodom da se to čisti, ostaje trajna šteta na kamenu, koji je već napaćen 1700 godina, tako da ima dovoljno svojih problema i bez toga. To je debeli namaz vjerojatno uljane boje koja je ušla u pore kamena, ako se budu koristila kemijska sredstva nikad ne znate kako će kamen reagirati. Laser je jedna od mogućnosti, vidjet ćemo što će biti dalje kad restauratori naprave probe – istaknuo je dr. Goran Nikšić, voditelj gradskog Odsjeka za staru gradsku jezgru i baštinu, dodajući kako će se, nakon odluke o metodi uklanjanja, odlučiti tko će to obaviti.

IZVOR: slobodnadalmacija.hr

Share.

Leave A Reply