Gradonačelnik Grada Splita Tomislav Šuta u četvrtak, 25. lipnja 2026. godine, u Kinoteci Zlatna vrata sudjelovao je na svečanoj dodjeli potvrda polaznicima Sveučilišta za treću životnu dob, projekta „Aktivnosti za zlatno doba“ koji provodi Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata uz financijsku potporu Grada Splita.
Tom su prigodom potvrde o sudjelovanju uručene polaznicima koji su tijekom školske godine 2025./2026. sudjelovali u brojnim obrazovnim, kulturnim, zdravstvenim, kreativnim i rekreativnim programima namijenjenima osobama starije životne dobi.
Obraćajući se okupljenima, gradonačelnik Šuta čestitao je svim polaznicima na njihovoj predanosti, energiji i želji za učenjem te istaknuo važnost cjeloživotnog obrazovanja i aktivnog starenja.
„Ovaj projekt pokazuje da učenje, osobni razvoj i aktivno sudjelovanje u zajednici nemaju dobnih granica. Grad Split s ponosom podupire programe koji našim starijim sugrađanima omogućuju kvalitetnije, sadržajnije i aktivnije življenje. Ulaganje u ovakve projekte ulaganje je u zdravlje, društvenu uključenost i kvalitetu života naših građana“, poručio je gradonačelnik.
Istaknuo je kako je projekt tijekom školske godine 2025./2026. ostvario značajan razvojni iskorak. Aktivnosti su, zahvaljujući povećanoj potpori Grada Splita, proširene na više gradskih kotareva i lokacija diljem grada, a broj sudionika višestruko je povećan. Danas u programu sudjeluje oko 200 sugrađana treće životne dobi, pri čemu je svakome omogućeno besplatno pohađanje dviju aktivnosti prema vlastitim interesima.
„Prošle godine osigurali smo sredstva za rad i programe koji našim umirovljenicima nude sportske, edukativne i društvene aktivnosti. Njihovo zadovoljstvo najbolja je potvrda vrijednosti ovog projekta. Želimo da osobe treće životne dobi imaju priliku aktivno provoditi vrijeme, družiti se, učiti i uživati u kvalitetnom i ispunjenom životu, a Grad Split će im i dalje pružati snažnu podršku“, rekao je Šuta.
Posebna vrijednost projekta ogleda se i u njegovoj međunarodnoj dimenziji. Zahvaljujući Erasmus akreditaciji Centra za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata, polaznici su po prvi put sudjelovali u međunarodnoj mobilnosti u Ormožu u Sloveniji te ostvarili suradnju s gostujućim skupinama iz Španjolske i Poljske.
Gradonačelnik je tom prigodom istaknuo i kako Grad Split nastavlja razvijati projekte usmjerene na poboljšanje kvalitete života starijih osoba. Trenutačno je u tijeku izrada projektne dokumentacije za novi dom za starije osobe na području Splita, koji će uz smještajne kapacitete uključivati i poludnevni boravak te različite programe i aktivnosti za korisnike.
„Radimo na podizanju standarda i licenci za pružanje socijalnih usluga te razvijamo programe kojima želimo osigurati što više kvalitetnih sadržaja i usluga za naše starije sugrađane. Naš je cilj stvarati uvjete za dostojanstven, aktivan i kvalitetan život svih generacija u Splitu“, zaključio je gradonačelnik.
Grad Split nastavit će podupirati razvoj programa aktivnog starenja, cjeloživotnog učenja i društvene uključenosti starijih osoba, a zbog velikog interesa polaznika aktivnosti će se tijekom sljedeće školske godine postupno širiti i na druge gradske kotare kako bi bile dostupne još većem broju umirovljenika.
Na kraju svečanosti gradonačelnik je svim polaznicima poželio mnogo zdravlja, novih iskustava i uspjeha u daljnjim aktivnostima te zahvalio Centru za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata na uspješnoj provedbi ovog vrijednog projekta.



