Bilo tko tko je radio u ugostiteljstvu vjerojatno će vam reći kako je taj posao stresan i iscrpljujuć. Možda se mnogi ne bi složili kako je upravo konobarenje najstresniji posao na tržištu, ali to je upravo ono što tvrde znanstvenici s kineskog sveučilišta u Guangzhou.
U istraživanje su uključili gotovo 140 tisuća ispitanika. Neke su pratili tri godine, neke 17 godina.
Naime, podijelili su poslove u četiri kategorije ovisno o tome koliko su psihički zahtjevne. Svaki od poslova kategorizirali su ovisno o razini stresa, ali i utjecaja koji radnici imaju na posao – rokovi, mentalna iscrpljenost.
U visokostresne poslove svrstali su konobarenje dok su znanstvenici i arhitekti u skupini poslova s niskom razinom stresa. Zašto? Zato što za razliku od arhitekata i znanstvenika, konobari ne mogu rasporediti posao, u smislu da mogu utjecati na broj ljudi koji će ući u restoran ili kafić i koliko će posla taj dan morati odraditi.
Pasivni poslovi su, sudeći po znanstvenicima, fizičke prirode. Tako su znanstvenici u tu skupinu uključili domare i bauštelce.
Stresne poslove znanstvenici su povezali s većom konzumacijom alkohola, ali i pušenjem te slabijom fizičkom aktivnošću. Također, stres na poslu doveli su u vezu s bolestima srca i krvnih žila.
Stoga, sljedeći put kada budete malo duže čekali na kavu ili pomislite kako konobar nije ljubazan koliko baš vi zaslužujete, imajte na umu da je ipak, prema znanstvenicima, to jedan od najstresnijih poslova.