Kada je riječ o Domovinskom ratu (1990.-1995.) nezaobilazan je ratni put 4. brigade Hrvatske vojske: utemeljena je 28. travnja 1991. i isprva je činilo 130 hrvatskih redarstvenika koji su s obuke u Split stigli na Dan državnosti, 30. svibnja iste godine, te svoju prvu bazu imali u istoimenom splitskom hotelu, a potom u nedalekom kaštelanskom Resniku. Tim prvim pripadnicima su se potom pridružili dragovoljci iz Kaštela i drugih mjesta. Prvi borbeni zadatak brigade je bilo uspješno oslobađanje sela Kruševa u srpnju 1991. godine.
Zatim su uslijedile i druge akcije, a brigada je nakon borbi na području Dubrovnika bila preustrojena te s pridjevkom „gardijska“ sudjelovala u operaciji Maslenica početkom 1993. godine. Njenu profesionalnost i učinkovitost najbolje je opisao tadašnji ministar obrane G. Šušak riječima: „Hrvatska vojska u svom sastavu ima 7 gardijskih brigada, sve dobro obučene i naoružane, ali samo je jedna koja je udarna, a to je Četvrta…“.
Tako je i bilo sve do zadnje operacije Domovinskog rata – Južnog poteza, kad je poginuo legendarni Andrija Matijaš Pauk – tada zamjenik zapovjednika brigade – po kojem jedinica i nosi popularno ime „Pauci“. No, u samom znakovlju te postrojbe ipak ne nalazimo tu vrstu životinja, nego nešto mnogo upečatljivije – lavove, točnije heraldičkom terminologijom „leoparde“. Naime, upravo su elementi grba Dalmacije s leopardovim glavama bili korišteni u znakovlju cijelog niza postrojbi Hrvatske vojske tijekom Domovinskog rata, pa tako i splitske 4. gardijske brigade.
Zašto te životinje, unatoč likovnom prikazu lava nazivamo leopardima, pitanje je korištenja heraldičkog nazivlja, tj. nauke o grbovima. Prema tome, kad se lavlja glava (neovisno o položaju tijela) prikazuje frontalno ili „en face“, odnosno sučelice promatraču, životinjski lik se naziva „leopardom“, dok prilikom grbovnih prikaza iste glave u profilu – lavom! Kako su u grbu Dalmacije te glave prikazane frontalno, to su (heraldički) leopardove glave, a tako je i u slučaju znakovlja 4. gardijske brigade, danas 3. mehanizirane bojne „Pauci“, sa sloganom: IN HOC SIGNO VINCES!
autor: Mate Božić – jedan od pokretača splitskog povjesničarskog društva „Toma Arhiđakon“, historiografskog časopisa „Pleter“ i teološko-filozofskog časopisa „Odraz“. Član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te koautor sveučilišnog udžbenika iz heraldike. Koordinator projekta arheološkog turizma “Regnum Croatorum”, voditelj “Škole heraldike” (Klis) i “Male škole filozofije” (Solin); (ko)autor niza znanstvenih studija i članaka objavljivanih u zbornicima, magazinima i časopisima te kolumni web-portala, uključujući i Portalsplita.com