Začetke heraldičke teorije na prostoru Hrvatske, odnosno zanimanja za grbove s područja Hrvatske pod vidom njihova bilježenja i proučavanja, možemo pratiti još od druge polovice XIII. stoljeća, odnosno gotovo neposredno nakon pojave prvih grbova u hrvatskim krajevima. Jedan od takvih primjera je i ilustrirano djelo jednog nepoznatog španjolskog redovnika, koje najvjerojatnije potječe iz osamdesetih godina XIV. stoljeća, a nosi naslov: „Libro del conosçimiento de todos los rregnos et tierras e señoríos…“
Anonimni redovnik je pritom svoje znanje o znamenjima europskih zemalja koje je navodno posjetio najvjerojatnije crpio iz pomorskih karata (portulana) na kojima su ta znamenja bila zabilježena u obliku zastava. Naime, portulani su, uz druge podatke, sadržavali i obavijesti o lukama i obalama koje su prikazivali. Tako su na sačuvanim pomorskim kartama istočnojadranske obale još od prvih desetljeća XIV. stoljeća vidljiva znamenja gradova ili grbovi pojedinih feudalnih gospodara koji su u određenom razdoblju vladali nad nekom važnom lukom ili područjem.
Međutim, pomorske karte su prije svega prikazivale plovidbene rute, dok su drugi, popratni podatci poput gradskih znamenja često bili prikazivani u svom prilično zastarjelom obliku. To se uočava i na primjeru Splita. Primjerice, kako navodi T. Todorović, na portulanu nastalom 1550. godine mjesto grada pod Marjanom označeno je zastavom na kojoj je vidljivo orlovo krilo – tj. motiv s grba Šubića koji su bili splitski knezovi još u 13. i početkom 14. stoljeća.
Prema tome, dok su Mlečani suvereno gospodarili Splitom još od 1420. godine, portulan iz 1550. je prikazivao mnogo ranije političke odnose. Sličan primjer nalazimo i na portulanu anonimnog autora iz 1510. godine, na kojem je koplje s bijelom zastavom na kojoj je ucrtan crveni križ zabodeno u Split, a ne u Šibenik kao na prethodnim portulanima. Naime, templari su u Šibeniku imali važnu ulogu u prvoj polovici 13. st., što je ostavilo traga i na budućim portulanima. Greškom autora, njihovo znamenje je početkom 16. stoljeća umjesto u Šibeniku završilo u Splitu!