Što su londonski „blizanci“ Dioklecijanove palače?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tradicionalno početkom svibnja u gradu pod Marjanom održava se Sudamja, odnosno proslava spomendana splitskog nebeskog zaštitnika – ranokršćanskog mučenika i jednog od prvih salonitanskih biskupa svetog Duje. No, već više od dva desetljeća obala pred Dioklecijanovom palačom je u isto vrijeme i svjedok održavanja međunarodne veslačke regate „Sveti Duje“, na kojoj (od 2005.) uz domaće splitske veslače sudjeluju i veslačke ekipe sveučilišta Oxford i Cambridge, gradova u blizini Londona!

Dvije najstarije sačuvane fotografije splitske rive s ostatcima južnog pročelja Dioklecijanove palače (1858. – fotograf: Peter Zink, 1862. – fotograf: Francis Bedford) – više od tri desetljeća nakon regate iz 1825. godine

Ta se tradicija ove godine poklopila s 200. obljetnicom održavanja prve zabilježene veslačke regate u Splitu, koja se održala 1825. također za Sudamju, a u kojoj su – uz splitsku – sudjelovale ekipe: Hvara, Brača, Makarske, Trogira, Omiša i još nekih susjednih mjesta. Tek potom, 1829. godine, u Engleskoj se održala i prva veslačka utrka ekipa sveučilišta Oxford i Cambridge („The Boat Race“). No, ne povezuje Dioklecijanovu palaču i londonski kraj samo regata, nego i ostatci jednog tamošnjeg zdanja.

Izgled Adelphi Terrace – prvog londonskog neoklasicističkog zdanja (krajem 18. i početkom 19. stoljeća), izgrađenog po uzoru na Dioklecijanovu palaču u Splitu; Ilustracija splitske palače u djelu Roberta Adama „Ruins Of The Palace Of The Emperor Diocletian At Spalatro In Dalmatia“ (1763.)

Naime, kada je škotski arhitekt Robert Adam 1757. boravio u Splitu, bio je toliko zadivljen carskom palačom da je po povratku u Londonu, između 1767. i 1772., projektirao i izgradio veliki rezidencijalni kompleks poznat kao Adelphi Terrace. Kompleks je preživio sve povijesne mijene do 1936. godine, kada je uglavnom bio porušen. Danas su od njega ostale tek dvije građevine – 11 Adelphi Terrace te sjedište Royal Society of Arts. Tako se odsjaj Dioklecijanova imperija danas očituje ne samo u splitskoj luci, nego i u vodama londonske Temze.

Jedini današnji ostatci Adelphi Terrace u Londonu: 11 Adelphi Terrace i sjedište Royal Society of Arts (pročelje i stražnja strana građevine) – kompleks je isprva činilo čak 24 zgrade, a zamijenio ga je New Adelphi, izgrađen 1930-ih u art déco stilu

Isprva se to neoklasicističko zdanje nazivalo Royal Terrace Adam, a potom Adelphi Terrace (od grč. ἀδελφοί – braća), jer su ga izgradila braća Adam, a obuhvaćalo je čak četiri ulice nazvane po njihovim imenima. Zanimljivo je, kako piše F. Baras, da je taj londonski dvojnik splitske palače privlačio i mladog Charlesa Dickensa, što se može primijetiti u romanu David Copperfield. Tu su stanovali i književnici G. B. Shaw te James. S. Barrie – „otac“ Petra Pana, o kojemu su priče nastajale upravo u odajama “Dioklecijanove palače na Temzi”!


autor: Mate Božić – jedan od pokretača splitskog povjesničarskog društva „Toma Arhiđakon“, historiografskog časopisa „Pleter“ i teološko-filozofskog časopisa „Odraz“. Član Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva te koautor sveučilišnog udžbenika iz heraldike. Koordinator projekta arheološkog turizma “Regnum Croatorum”, voditelj “Škole heraldike” (Klis) i “Male škole filozofije” (Solin); (ko)autor niza znanstvenih studija i članaka objavljivanih u zbornicima, magazinima i časopisima te kolumni web-portala, uključujući i Portalsplita.com

Share.

Leave A Reply